Když si Váš mazlíček nechce čistit zuby
Mám doma 2 psy a kočku, ačkoli jsem se snažila, navyknout je na čištění zubů již od jejich útlého věku, ani jeden z nich to zkrátka nemá rád. Hlavně kočka ne. Říká se, že bychom jim měli čistit zuby každý den, ale představa, že se všemi třemi každý den zápasím, je nereálná.
Pátrala jsem po jiných možnostech, ale moc jich není. Mechanické čištění kartáčkem se bohužel 100% nahradit nedá. Zkoušela jsem všemožné žvýkací tyčinky, pejsek v reklamě asi neměl zuby, že to žvýkal 10 minut, protože ti moji to spolky na 2 kousnutí. Zkoušela jsem také speciální gumové kostičky na hraní, které se naplní čistící pastou, pejsek je žvýká a díky jejich speciálnímu tvaru si zároveň odstraní ze zubů plak. Žádná z past jim samozřejmě nechutnala, to bych jim do tý kosti musela nastrkat konzervu.
Existují i ústní vody pro zvířata. Představili jste si, jak psovi vyplachujete tlamu a nutíte ho kloktat? Naštěstí nemusíte, speciální enzymatický roztok stačí nalít do misky s vodou a nechat zvíře pít, jak je zvyklé. Na plak a zubní kámen extra velký vliv nemá, ale mým mazlíčkům pomohla snížit zápach z tlamy.
Aktuálně testuji Alg-Börje, Ascophyllum Nodosum neboli po našem Kelpu. Kelpa je mořská řasa rozemletá na prášek, která se přimíchá zvířeti 1x denně do krmiva. Má typický zápach po moři, některá zvířata ho zbožňují, ti mý samozřejmě ne. Nepozřou ji jinak, než v mokrém krmivu. Kelpa upravuje enzymatické složení slin a tím pomáhá v boji s plakem a zápachem z tlamy a mimo jiné obsahuje na 30 vitamínů a minerálů.
Doporučená denní dávka je 0,5g na 10 kg váhy psa, přičemž se dá koupit 100g za 40 Kč. Samozřejmě některé chytré hlavy napadlo používat latinský název, dát Kelpu do pěkné krabičky a prodávat i 40g za 450 Kč. Co se týče zubního kamene, změny zatím nepozoruji, používáme krátce, ale zápach z tlamiček je výrazně menší, tak uvidíme časem, ale obecné recenze jsou na Kelpu moc dobré, tak se těším na pokračování.