Čistota půl zdraví


Říká se, že čistota je půl zdraví. Zajisté je to neoddiskutovatelná pravda. Stačí se podívat do historie a uvidíme všechny ty příklady, které toto tvrzení dokládají. V dřívějších dobách, kdy lidé ještě tolik nerozuměli světu okolo sebe, nemohla být ani skutečně vhodně dodržována prevence a hygiena. Bylo tak běžné, že se mezi lidmi šířily nezadržitelně různé nebezpečné choroby, takže vznikaly devastující epidemie. Asi všichni znají morové epidemie, které dokázaly vyhubit celou jednu třetinu obyvatel Evropy. V dnešní době víme, jak se tyto nemoci šíří, co je způsobuje a čím je léčit.

podlaha

Díky těmto znalostem jsme schopni adekvátně reagovat a dělat bezpečná opatření. Mnohdy stačí izolovat postiženou osobu tak, aby nebyla v kontaktu se zdravými. Úplně dokonale to ale nikdy nejde, takže je nezbytně nutné vědět o nemoci, jak se šíří. Choroby napadající zažívací trakt se přenáší slinami, zvratky nebo stolicí. U některých agresivních onemocnění pak stačí dotknout se předmětu, který měla nemocná osoba v ruce, na které ulpěly některé choroboplodné zárodky. My je dostaneme na svou vlastní ruku, kterou následně chytneme potravu. Proto je nutné, pokud se kolem Vás taková nemoc objeví, dezinfikovat pravidelně kliky nebo jiné předměty, kterých se prostě musíme občas dotknout.

čištění

Respirační infekce se běžně přenášejí vzduchem, kapénkami. Proto můžeme onemocnět, pokud se postižený nacházíme delší dobu v jedné místnosti nebo když se dotkneme jeho ruky, ve které držel kapesník. Ale čistota neznamená jen držet se dál od nemocných a nakažlivých osob, ale také veškerý úklid, který musíme pravidelně provádět. Čištění podlah, utírání prachu, vynášení košů, to vše nám umožňuje udržovat kolem sebe kvalitní hygienu, a tedy se vyhýbat zbytečným problémům. Čistota okolo nás není jen praktická záležitost, ale má také zásadní význam pro naši psychiku.