Pergola pro slunné a horké dny


Při samotné stavbě pergoly bychom neměli podcenit už samotnou přípravu. Na zahradě vybereme vhodné místo s ohledem na celodenní sluneční podmínky a zkusíme jí co nejlépe nakreslit. S nákresem se pak vydáme za kvalifikovaným prodejcem, který nám poradí vhodný materiál i konstrukční řešení. Pak stačí nakoupit jednotlivé díly na stavbu a můžeme se pustit do práce.
 altán s květinami.jpg
Pokud nejste zrovna domácí kutil a ve stavbě pergoly si příliš nevěříte, rozhodně si nechte celou pergolu vyrobit i sestavit na požadovaném místě. Bude to bez práce, ale připlatíte si.
 
Začneme hezky od podlahy
I při stavby pergoly začneme hezky od podlahy. Pod přístřeškem sice můžete nechat i trávu, ale ta se časem mže vyšlapat a vzniknou nepěkná místa bez trávy, která se po dešti doslova přemění v zabahněný terén. Proto raději zvolte variantu, kdy altán podlahu mít bude. Podlaha samozřejmě nemusí být jenom dřevěná, můžete vybrat i další materiály, jako je dlažba, beton či jiný druh pevné podlahy.
 
Na řadu přichází nátěr
Venkovní dřevo bychom vždy měli opatřit vhodným venkovním nátěrem, který ochrání dřevo proti nepříznivým venkovním vlivům. První vrstva bude tvořena pomocí impregnace, která zabraňuje napadení škůdci nebo houbovou plísní. Pak už stačí pouze nanést lazurový lak a máme hotovo.
 popínavé rostliny.jpg
Stavíme
Začneme hlavní svislou konstrukcí, kdy si připravíme čtyři stojny, které budou podpírat celou konstrukci. Stojny spojíme s opěrnými rámy pomocí speciálních vrutů z nerezu, aby dokázaly odolávat co nejdelší dobu venkovnímu prostředí.
 
Poslední krok v podobě zastřešení
Způsob a materiál zastřešení záleží na vašich představách, jak chcete pergolu využívat. Zda jí například zastřešíte celou nebo pouze její část. Jaký materiál však na střechu použít? První možností je záklop s palubek s asfaltovým šindelem. Tato varianta působí velice přirozeně a hodí se téměř do každé zahrady. Další variantou je střešní krytina z polykarbonátu.